Světlo střechou kostela projde, déšť už ale ne

Opraveným kostelem svatého Mikuláše s unikátní prosklenou střechou se mohou pochlubit v Petrovicích.

Opraveným kostelem svatého Mikuláše s unikátní prosklenou střechou se mohou pochlubit v Petrovicích.
Autor: Deník/Karel Pech
Rekonstrukce, která je součástí velkého projektu revitalizace středu obce, začala už začátkem července a kromě střechy kostela zahrnuje také opravu náměstí a příjezdové komunikace.

Na stolovou horu Velký Zschirnstein: krásný výlet kousek od hranic

Stolové hory Saského Švýcarska
Stolové hory Saského Švýcarska | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz
 
V Českém i Saském Švýcarsku skončila minulý týden oficiálně turistická sezona. Znamená to nejen konec jízd na lodičkách v soutěskách Kamenice a Křinice, ale také výrazný úbytek turistů. Což je obrovská výhoda - kdekoli a kdykoli totiž v pohodě zaparkujete, nebudete stát nikde žádné fronty na lístky ani čekat na skalních vyhlídkách, než vám je někdo konečně uvolní.

Tiské stěny

Severně od obce Tisá se tyčí výrazná skalní hradba, která představuje nejzápadnější výběžek pískovcové tabule vzniklé asi před 90 miliony lety v křídovém období druhohor. Její povrch dosahuje výšky 613 m n. m. a je součástí chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Na severní straně byl masiv kvádrových pískovců rozrušen erozně denudačními procesy do četných sloupů, věží a stěn s mnoha roklemi, soutěskami, převisy a jeskyňkami. Turisticky nejvýznamnější oblast se nazývá Tiské stěny, méně známé jsou nedaleké Rájecké a Ostrovské stěny.

Nádherně bizarní svět saských stolových hor

Čnějí do ploché krajiny jako obří dorty se značně rozlámanou polevou. Co se zdáli jeví kompaktní, zblízka je potrhané, rozsápané, ale podivuhodně monumentální. Pískovcové stolové hory Saského Švýcarka, které, ač blízko, pro mnohé jako by z jiného světa pocházející.

Rozhledna na Děčínském Sněžníku

Na nejvyšším bodě děčínských stěn (723 m n. m.) vznikla v roce 1864 kamenná rozhledna s cimbuřím. Původně měla sloužit jen pro geografické účely, ale díky zájmu turistů ji hrabě Thun nakonec zpřístupnil i veřejnosti. Během let se stala natolik populární, že zde bylo zřízeno i restaurační zařízení.

Za saskými lahůdkami X - Bielatal, Nymphenbad

SüdkanteV koupelně u nymfy


To, že Bielatal je pokračováním údolí našeho Ostrova, asi nejspíš víte. V VII dílu seriálu nás Honza Čuba seznámil s nejbližší zahraniční oblastí kolem Titana. Teď se pustíme o kousek dál po hraniční cestě a dojdeme až k rozcestí, kde odbočuje doprava cesta podél potoku Dürre Biela. Po nějakých padesáti metrech přejdeme potok po mostě z klád. Kousek odsud doprava proti proudu je tůňka, kde má nymfa koupelnu, tedy Nymphenbad.