KOSTEL


Opraveným kostelem svatého Mikuláše s unikátní prosklenou střechou se mohou pochlubit v Petrovicích.

Inspirace v Jizerských horách

„Střecha má sice původní tvar, ale prosklení byl náš nápad. Trochu jsme se nechali inspirovat Neratovem v Jizerských horách, kde mají také podobně prosklený kostel. Myslím si, že hlavní záměr, aby v noci bylo zevnitř kostela vidět na hvězdy a ve dne do něj svítilo denní světlo, se nakonec povedl," sdělil starosta Zdeněk Kutina.
„Němci, kteří naší obcí projíždějí, jsou nadšení. Kostel se střechou ze skla prý ještě nikde neviděli," řekl jeden z dělníků.

V současnosti finišují poslední úpravy střechy, která je vyrobena ze speciálního kaleného dvojskla. Pokládají se též plechy a dodělává hromosvod. Rýsují se už také plány na využití kostela.

„Chtěli bychom z něj udělat potkávací kulturní centrum včetně možnosti církevních obřadů jako svateb nebo křtin. Několik jich tady v minulosti už proběhlo, i když kostel ještě neměl střechu," doplnil starosta.

Původní věžičku vyrobili podle pohledů

Na kostel byla po 27 osazena i původní půltunová věžička, kterou dělníci vyrobili podle starých pohlednic.

„Zachránili jsme vzácnou památku a pomůže nám to určitě k dalšímu zatraktivnění naší obce," doplnil Zdeněk Kutina, který zve všechny zájemce na slavnostní představení celého projektu. To se uskuteční u kostela už 14. listopadu od 16.00 hodin spolu s bohatým kulturním programem.

Petrovice na projekt získaly dotaci z ROP Severozápad. Celkové náklady vyšly zhruba na 12,2 milionu korun s tím, že dotace činila 85 procent. 15 procent pak zaplatila obec z vlastního rozpočtu.

Kostel svatého Mikuláše

Farní kostel sv. Mikuláše byl uprostřed Petrovic postaven roku 1793. V době napoleonských válek z něj vojáci udělali ošetřovnu a lazaret. Roku 1963 byl prohlášen kulturní památkou. Konstrukce kostelní střechy se pak propadla v roce 1988.

Autor: Kristián Šujan

zdroj: ustecky.denik.cz